Заняття з розвитку мовлення, до IV педради.
Програмовий зміст: вчити
дітей правильно називати тварину «зайчик», складати з частин ціле, описувати
іграшку за запитаннями вихователя; закріплювати вміння порівнювати предмети за
розміром; навчати відщипувати маленькі шматочки глини від грудки і розкачувати
прямими рухами; розвивати уміння розповідати невеликі за розміром вірші,
зв’язне мовлення розвивати увагу, логічне мислення, уміння слухати; виховувати
інтерес і турботливе ставлення до тварин
Словник: збагачувати
словник словами: зайча, зайчисько, зайченятко, довговухий; прикметників:
пухнастий, сірий, м’якенький, маленький, вухатий; дієслів: біжить, стрибає.
Матеріал: макети
дерев, кущів; кубики або картинки, розрізані на 4–6 частин; зайчик-іграшка;
морквинки великі і маленькі, глина, дощечки.
Хід заняття
— Сьогодні я запрошую вас до казкового
лісу.
(Макети дерев, кущів.)
Бачиш ліс цей чарівний?
В нім чудес, казок багато,
Так цікаво мандрувати
По галявах лісових.
Скільки тут пригод нових!
— Хто ж живе у цьому лісі? Ми
дізнаємось, коли складемо картинки.
(Діти
складають з частин картинок цілісне зображення тварин.)
— Хто у тебе, Катрусю? А в тебе, Мишку?
— Щоб тварини нас не боялися, давайте
розповімо їм віршики.
(Діти
декламують вірші про тварин.)
Фізкультхвилинка
Забавлялись зайченята, (Діти піднімають руки вгору.)
Виглядаючи маму й тата. (Діти сідають
навпочіпки, ставлять руки на пояс.)
Ось так — лапку до лапки, (Плещуть у
долоні.)
Ось так — шапку до шапки, (Ставлять руки
до голови.)
Ось так — вухом потрусимо (Діти хитають
головою.)
Так, так, так! (Діти стрибають.)
— А хто це сховався під ялинкою?
— Як можна ласкаво сказати зайчикові, щоб він не боявся? (Зайченя,
зайчисько, зайченятко.)
— Давайте розповімо, який він.
(Діти описують зайчика.)
Запитання до дітей
— Зайчик який?
— Які у нього вушка?
— Який у зайчика хвостик?
— Що він уміє робити?
(Розповідь: «Ми побачили зайчика. У нього були довгі
вушка. У зайчика куций хвостик. Шубка в нього біла. Зайчик сидить під
ялинкою».)
— Наш зайчик дуже зголоднів. А що він любить їсти? Давайте пригостимо
його морквочкою. Давайте зліпимо велику і маленьку морквинки.
(Вихователь показує рухи ліплення моркви способом розкачування і
пояснює їх значення.)
Робота дітей.
— Яку ти морквинку зліпив? Це яка морквинка? А це?
Діти
пригощають зайчика.
Підсумок
— Кого ми зустріли в лісі? Як допомогли зайчикові? Хто з лісових
звіряток вам найбільше подобається? Чому?